Do diagnozy nasilenia objawów depresji w okresie ciąży stosowane są następujące metody:
- Edynburska skala Depresji Poporodowej (EPDS),
- Skali Depresji Becka (BDI),
- Szpitalna Skala Depresji i Lęku (HADS).
Należy jednak podkreślić, że jak każda z tych skal jest ankietą samooceny i powinna być raczej stosowana jako narzędzie przesiewowe do oceny występowania objawów depresyjnych i lękowych, a nie do rozpoznawania zaburzeń depresyjnych i lękowych Przed przystąpieniem do wypełniania kwestionariusza muszą być udzielone osobie badanej ważne wskazówki. Kobietę należy prosić o podkreślenie odpowiedzi najlepiej pasującej do jej samopoczucia w ciągu ostatnich 7 dni. Należy uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. Osoba badana musi udzielać odpowiedzi samodzielnie. Nie wolno dopuścić do omawiania odpowiedzi z kimś trzecim. Ankieta musi być wypełniona osobiście, chyba że nie zna języka, w jakim napisany jest kwestionariusz lub ma kłopoty z czytaniem. Na wypełnienie każdego z tych testów powinno poświęcić się ok. 10-20 minut.
Edynburska skala Depresji Poporodowej (EPDS) to kwestionariusz przeznaczony do samodzielnego wypełniania. Wynik pomoże zorientować się specjaliście odnośnie stanu zaburzenia, którego (być może) doświadcza.
Skalę można stosować w szpitalu lub w 6 - 8 tygodniu po urodzeniu dziecka, aby zbadać samopoczucie pacjentki. Można w takim przypadku skorzystać z okazji, jaką stwarza wizyta matki z niemowlęciem, u lekarza czy też wezwanie lekarza z wizytą domową.
Skala Depresji Becka (BDI) jest to skala samooceny i służy do przesiewowego rozpoznawania u siebie objawów depresji. Jednakże jest to tylko narzędzie pomocnicze, nie zastąpi badania lekarskiego. Ocena powinna dotyczyć samopoczucia w wybranym okresie czasu: ostatniej doby, ostatniego tygodnia lub ostatniego miesiąca (należy przy udzielaniu odpowiedzi wyraźnie zaznaczyć).
Szpitalna Skala Lęku i Depresji (HADS) składa się ona z dwóch niezależnych podskal mierzących poziom nasilenia objawów lęku i depresji. Każda z nich zawiera stwierdzenia dotyczące aktualnego stanu emocjonalnego badanej osoby. W Polsce każda położna, ginekolog-położnik, lekarz rodzinny, pielęgniarka dysponuje wiedzą i umiejętnościami, aby zastosować w/wymienione skale.
Fot.: © Fotolia.com