W krajach Europy stale wzrasta liczba nowych substancji psychoaktywnych. Związki te projektowane są w taki sposób, aby naśladowały swym działaniem objęte kontrolą narkotyki.
Nowe substancje psychoaktywne na rynku
Niektóre z tych substancji stają się produktem preferowanym na rynku nielegalnych narkotyków, czego najlepszym przykładem w ostatnim czasie jest mefedron. Jak donoszą przesłanki rynki nielegalnych substancji pobudzających wielu krajów zostały zdominowane przez syntetyczne katynony, w tym mefedron. Obecnie tylko Wielka Brytania bada ankietowo problem zażywania tych substancji.
Najnowsze dane dotyczące używania mefedronu wśród dorosłych (16-59 lat) mieszkańców Anglii i Walii wskazują, że w ostatnim roku 1,1% osób zażywał tego środka narkotycznego. Oznacza to, że mefedron zajmuje czwartą pozycję wśród najpowszechniej używanych substancji nielegalnych w Wielkiej Brytanii. W przypadku młodych osób (16-24 lat) wskaźnik używania mefedronu w ostatnim roku osiągnął taką samą wartość jak wskaźnik używania ecstasy (3,3%), trzeciego najczęściej używanego narkotyku w tej grupie wiekowej.
Porównując te badania z badaniami z lat 2010-2011 odnotowano jednak spadek poziomu używania substancji psychoaktywnych w odniesieniu do wszystkich grup substancji. Generalnie w Europie nadal odnotowuje się przypadki zgonów i zachorowań związanych z użyciem mefedronu, chociaż ich liczba jest stosunkowo niewielka. Niektóre kraje – zwłaszcza Węgry, Austria, Rumunia, Wielka Brytania zgłaszają, że osoby problemowo przyjmujące narkotyki oraz pacjenci objęci leczeniem uzależnień przyjmują mefedron, MDPV i inne syntetyczne katynony dożylnie. MDPV (3,4-etylenodioksypirowaleron) jest „dopalaczem” sprzedawanym na rynku europejskim w postaci proszków i tabletek. W latach 2008-2013 w 29 krajach odnotowano ponad 5,5 tysiąca konfiskat MDVP w postaci proszku, co odpowiada ponad 200 kg tego narkotyku.
Fot:© grthirteen: Fotolia.com
Źródło:
- „Europejski raport narkotykowy na rok 2013” , Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, 2011
- „Europejski raport narkotykowy na rok 2014” , Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, 2014